Gerlach i krzyż z niebieskim oczkiem

Gerlach to najwyższy szczyt Karpat o wysokości 2655 m npm. Szczyt górujący nad innymi wyróżnia krzyż z niebieskim oczkiem.

Historia krzyża na Gerlachu rozpoczęła się we wrześniu 1987 roku, kiedy dwóch wspinaczy z Moraw wyruszyło z Chaty pod Rysami na filar Puskasa na Ganku. Tego dnia nastąpiło silne załamanie pogody: marznący deszcz, silny wiatr a wkrótce śnieżyca wprowadziły w błąd taterników którzy na wysokości przełęczy Waga pomylili drogę i zamiast zejść do schroniska od którego dzieliło ich ok. 10 minut drogi skręcili w stronę Rysów. Tam jeden z nich Victor Kubat zamarzł, było to 28.09.1987 roku na wysokości 1/3 podejścia na Rysy od Wagi.

Śmierć Kubata mocno wstrząsnęła znajomymi taterników przebywającymi wówczas w schronisku, którzy tłumaczyli się niemożnością wyjścia ze schroniska ze względu na pogodę, choć od Wagi dzieliło ich ok. 15 minut (w dobrych warunkach). W miejscu śmierci Kubata postawili oni krzyż, który władze ówczesnej Czechosłowacji kazały usunąć ze względu na bliskość szlaku na Rysy. Wiadomo, krzyż stojący w tak uczęszczanym miejscu nie był zgodny z linią polityczną władz. Ratownik, który demontował krzyż zachował go w siedzibie Horskiej Zachrannej Sluzby w Smokowcu, pomimo iż pierwotnie miał trafić na złom.

Ciąg dalszy tej historii następuje po 10 latach. 28.08.1997 ratownicy pomimo zakazu i grożących im za to sankcji (chociaż tym razem chodziło o kwestie ochrony przyrody i krajobrazu a nie walkę z symbolami chrześcijańskimi) montują krzyż na szczycie Gerlacha. Zwieńczeniem całej historii jest chwila którą możemy zobaczyć w filmie Pavla Barabáša „Príbehy tatranských štítov”. Jest to prośba o przebaczenie wypowiedziana w 2011 r. przez jednego z uczestników tamtych zdarzeń. Prosząc zmarłego o wybaczenie, czuje się winny nieudzielenia pomocy i niepodjęcia jakichkolwiek działań ratunkowych.

#Gerlach #TatryWysokie #Karpaty

Leave a comment